«ISTOK» Biedrības dibināšanas vēsture
Krievu kultūras vēsture Jelgavā (tolaik Mītavā) aizsākās 1865.gadā ar izveidoto Krievu klubu “Kružok”. Tā dibinātāji pirms 155 gadiem bija tirgotāji, guberņas kancelejas darbinieki un krievu armijas oficieri. Divstāvu ēkā atradās plašas telpas – biljarda un kāršu spēles istabas, salons dāmām, kā arī liela zāle ar skatuvi. Krievu biedrībai “Kružok” bija pilsētā plašākā bibliotēka, kuru bez atlīdzības vadīja baronese Deršau. Katru gadu Mītavas krievu biedrība “Kružok” rīkoja Krievu kultūras dienas un Jaunā gada svētku sarīkojumu, savukārt, svētdienās visi tika aicināti uz ģimeņu un tematiskajiem vakariem. Kaujās par Jelgavu 1944.gada otrajā pusē “Kružok” ēka daļēji tika sagrauta, un pēckara gados, lai gan bija iespējams būvi atjaunot, jo daļa bija saglabājusies, tā tika nojaukta. Pēc kāda laika šajā vietā tika uzcelta pilsētas Pionieru pils.
Savukārt, 1992.gada 14.maijā Jelgavā izveidojās Latvijas Krievu kopienas nodaļa, par kuras priekšsēdētāju tika ievēlēta Raisa Kozačenko, bet nodaļas sekretāru – Mihails Rjabovs – abi tolaik bija Jelgavas Domes deputāti. Vēsturiski sarežģītajā laikā kopiena apvienoja domubiedrus, saglabājot un attīstot krievu valodu un kultūru, un nododot to nākamajām paaudzēm. Kopš 2014.gada Jelgavas krievu biedrību “Istok” vada Sņežana Zenovjeva.
2004.gada septembrī biedrībā “Istok” tika nodibināts vokālais ansamblis “Slavjanočka”, un jau pēc pāris mēnešiem – novembrī tas pirmo reizi uzstājās publikas priekšā – Latvijas neatkarības dienai veltītā pasākumā “Caur trejdeviņiem gaismas lokiem…”. Ansamblis katru gadu piedalās Ziemassvētku labdarības koncertos Jelgavas un Ozolnieku novada pansionātos, kā arī dažādos festivālos un koncertos Jelgavā, Ventspilī, Daugavpilī, Rēzeknē un citur. 2013.gadā Latvijas mazākumtautību māksliniecisko kolektīvu un individuālo izpildītāju konkursā “Slavjanočka” ieguva II pakāpes diplomu un ieguva tiesības piedalīties XV Vislatvijas Dziesmu un deju svētkos.
2019.gadā biedrība paplašināja savu darbību izveidojot bērnu deju studiju “Fresh”. Savā neilgajā pastāvēšanas laikā deju studija sekmīgi ņēmusi dalību vairākos pasākumos un festivālos Jelgavā un ārpus tās robežām.
Biedrībai “Istok” pievienojusies arī dzejnieku apvienība “Egida”, kas savās rindās vieno dzejas un prozas cienītājus, dzejniekus.
Bet 2020.gadā, krievu biedrībā Leokādijas Rinkūnas vadībā tika izveidots rokdarbnieku klubs, kurā Kluba dalībnieki un interesenti veido pašdarinātās pērļu rotas un citus radošos darbus.
Kopš dibināšanas Jelgavas Krievu biedrība “Istok” ik gadu pilsētā organizē Krievu kultūras dienas. Lai gan kopš biedrības pirmsākumiem pasaule ir mainījusies, tradicionāli Krievu kultūras dienu pamatā ir tautiskā ievirze. Krievu kultūras dienas – tā nav tikai kulturāli-vēsturiska tradīcija, bet piemērs paaudžu pārmantojamībai. Pasākumi, kas risinās šo dienu ietvaros, palīdz saglabāt un attīstīt krievu valodu un tradīcijas, nododot bērniem un mazbērniem lepnumu par piederību bagātīgajai krievu kultūrai.
25 gadu laikā Jelgavas Krievu biedrība “Istok” piedalījusies un organizējusi neskaitāmus tematiskos konkursus un pasākumus kā, piemēram: “Tatjanas diena”, “Kristus piedzimšanas svētki”, “Masļenica”, “Sudraba laikmeta dzeja un romances”, “Ļermontova dzeja”, “Visocka piemiņai”, “Sporta diena”, “8.marts – Sieviešu diena” un daudzus citus.
Biedrība aktīvi ņem dalību pilsētas un LR Kultūras ministrijas projektu konkursos un to īstenošanā. Viens no pēdējiem īstenotajiem projektiem ir izveidotā ceļojošā izstāde “Pasakas starpkultūru stilā”, kurā parādīts, ka izmantojot pasakas kā darbības instrumentu, kopā var salikt tās lietas, kas līdz šim šķita nesavienojamas.